top of page

Masaj Tekniklerindeki Farklılıkları Biliyor Musunuz?


Masaj Tekniklerindeki Farklılıklar

Bir masaj, düzenli olarak yapıldığında genel sağlığınıza fayda sağlayabilir. Herkes günlük hayatında işte ve evde bir miktar stres yaşar. Her gün kas gerginliği artar, bu nedenle bu stresi düzenli bir masajla azaltmak mantıklıdır. Profesyonel ve deneyimli bir masaj terapisti tarafından gerçekleştirilen bir masaj, stresi azaltarak kendinizi rahatlamış ve tazelenmiş hissetmenizi sağlar. Bu yazımızda masaj çeşitlerini ve masaj tekniklerindeki farklılıkları anlatacağız.


İsveç Masajı; tüm vücudu rahatlatmayı amaçlar. Kaslara uzun kayma vuruşları, yoğurma, friksiyon, perküsyon, sıkıştırma ve germe kombinasyonu ile masaj yapılır. Sıcak Taş Masajı; ısıtılmış taşları vücudun kilit noktalarına masaj vuruşlarıyla uygulanarak masaj sırasında rahatlık ve sıcaklık hissi yaratır. Doğrudan ısı, kasları gevşetir ve daha büyük bir yoğunluğun manipüle edilmesini sağlar. Derin Doku Masajı; kas dokusundaki daha derin katmanlarına odaklanır. Yavaş vuruşlar ve kasılan bölgelere derin baskı uygulayarak vücuttaki kronik gerginlik kalıplarını serbest bırakmayı amaçlar. Derin doku masajı, yara dokusunu parçalayıp ortadan kaldırırken, daha yavaş vuruşlar ve kasların damarı boyunca daha doğrudan derin basınç yoluyla kronik kas gerginliğini gidermek için kullanılır. Spor Masajı; sık antrenman yapan her türlü sporcu için kullanılır. Etkinlik öncesi ve sonrası hareketi geliştirmek, esnekliği arttırmak ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için sporcuları en iyi şekilde hazırlamak amacıyla kullanılabilir. Masaj, vücudun yorucu egzersizin streslerinden kurtulmasına yardımcı olabilir ve yeniden yapılanma aşamasını kolaylaştırarak tüm vücudu gevşetme amacına sahiptir. Kaslara uzun kayma vuruşları, yoğurma, friksiyon, perküsyon, sıkıştırma ve germe kombinasyonu ile masaj yapılır. Tetik Nokta Masajı; ağrıyı gidermek için hassas kas dokusuna basınç uygulamayı içerir. Bu tetik noktalarından gelen ağrı ve hassasiyetin giderilmesi, vücudunuzda daha rahat hareket sağlar ve işlevi eski haline getirebilir.


Hamilelik Masajı; düzenli masajın birçok hedefiyle aynıdır, ancak özellikle hamile kadınların vücutlarının ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır. Hamilelik sırasında masajın faydaları, omuzlarınız ile birlikte sırt, boyun ve karın kaslarınızdaki stresi hafifletebilir. Ek olarak, bu masaj kaygıyı seviyesini düşürür, depresyon ve baş ağrısı semptomlarını azaltır ve doğum öncesi bakımınızı tamamlayabilir.


Masoz

Refleksoloji Masajı; temel olarak ayaklara ve ellere odaklanır. Vücudun her bir bölgesini rahatlatan ve gençleştiren refleks noktalarının uyarılması yöntemidir. Ayaklardaki ve ellerdeki basınç noktalarına masaj yapmak, sinir ağının bağışıklık sistemini güçlendirmesini ve fiziksel bedeni iyileştirmesini sağlar. Refleksolojinin stresi, vücut ve baş ağrılarını azalttığı gösterilmiştir.


Reiki; stresi azaltmak, rahatlamak ve sağlığı geliştirmek için kullanılan bir enerji tekniğidir. Reiki; beden, duygular, zihin ve ruh da dahil olmak üzere insanı tedavi eden, rahatlama ve huzur, güvenlik ve esenlik duyguları gibi birçok faydalı etki yaratan basit ve doğal bir uygulamalı terapi yöntemidir.


Kranial Sakral Masaj; merkezi sinir sisteminin işlevini iyileştirmek için kranial sakral sistemdeki kısıtlamaları serbest bırakmanın derinden rahatlatıcı ama çok güçlü bir uygulamalı yöntemidir. Bu nazik, noninvaziv masaj şekli, kafatası ve omurgayı çevreleyen sıvının hareketi ile ilgilenir.


Comments


bottom of page