top of page

Masaj Terapisinin Ruh Sağlığına Olan Faydaları


Masaj Terapisinin Ruh Sağlığına Olan Faydaları

Günümüzde tıp araştırmacıları, masaj terapisinin depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı problemleri yaşayanlara fayda sağlayabileceğini bulmuşlardır. Uzmanlar, birçok masaj terapisinin belirli koşulları tedavi etmek için psikoterapiye mükemmel bir tamamlayıcı tedavi olduğunu göstermiştir. Masaj terapisinin etki edebileceği bazı durumlar şunlardır;

  • Depresyon ve Anksiyete

Depresyon ve anksiyete en yaygın zihinsel sağlık sorunlarındandır ve her ikisi de yaşamları olumsuz etkileyebilir. Araştırmalar, masaj terapisinin depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir.


Masajın depresyon yaşayan insanlar için birçok olumlu faydası olduğunu ve semptomlarda azalmaya yol açtığı bilinmektedir. Japonya'daki Kyushu Üniversitesi'nde bir uzman ekibi, yüz masajının katılımcıların fizyolojik sıkıntılarını yatıştırdığını buldu. Masajın katılımcıların sempatik sinir sistemini harekete geçirdiği, kaygılarını azalttığı ve ruh hallerini iyileştirdiği sonucuna vardılar.


Masajınızdan önce, masaj terapistinizden depresyon, endişe veya diğer zihinsel sağlık sorunlarınızı ele alan tedavi seçeneklerini seçmenize yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

  • Nörotransmitter ve Hormon Dengesi

Araştırmacılar, masaj terapisinin kaygıyı ve stres hormonu seviyelerini azaltabilen nörotransmiterleri harekete geçirdiğini göstermiştir. Masaj terapisinin depresyon, yeme bozuklukları ve stres dahil olmak üzere çeşitli ruh sağlığı sorunları yaşayan insanlar üzerinde olumlu etkileri vardır.


Araştırma ekibi, masaj uygulanan çalışma katılımcılarında serotonin ve dopamin seviyelerinde yaklaşık %30'luk bir artış ve ayrıca stres hormonu kortizolde bir azalma bulmuşlardır. Bu bulgular, masajın kendini iyi hissettiren nörotransmiterlerdeki artıştan ve stresteki azalmadan sorumlu olduğunu göstermektedir.

  • Tansiyon ve Dolaşım Sorunları

Masaj terapisi yüksek kansıncını düşürmeye yardımcı olur. Yüksek tansiyonunuz varsa, mevcut tedavinize masaj terapisi ekleme konusunda doktorunuza danışmalısınız. Masaj birçok kişiye yardımcı olsa da, özellikle derin ven trombozunuz (kan pıhtıları) varsa, herkes için önerilen bir çözüm olmayabilir.

  • Hastalık Belirtilerini Hafifletmek

Hayatı tehdit eden hastalıkları olan kişiler genellikle durumlarını kötüleştirebilecek kaygı ve depresyon yaşarlar. Masaj terapisi, hastalıklarla savaşmak için zihinsel ve fizyolojik kaynakları serbest bırakarak yaşam kalitesini büyük ölçüde artırabilir. Pek çok doktor, iyileştirici gücü ve düşük yan etkisi nedeniyle tıbbi bakımı tamamlayıcı bir terapi olarak masajı önermektedir.


Kanserli çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada ve masaj terapisinin kanser tedavisinin ağrı, kaygı, depresyon, yüksek tansiyon ve azalmış bağışıklık fonksiyonu gibi birçok yan etkisinin azaltılmasına yardımcı olduğunu belirlendi.

Miami Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, AIDS'li katılımcıların masaj terapisi aldıktan ve evde bakım gevşeme tekniklerini öğrendikten sonra daha az kaygı, stres, öfke ve genel ruh sağlığı sorunları yaşadığını ortaya çıkardı.


Masöz

Masaj Terapisi Size Uygun mu?


Masaj terapisinin sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, emin olmak için doktorunuza danışın. Eğitim almış lisanslı bir masaj terapistiyle çalışmaya önem verin. Böylece terapist özel ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve masaj terapisinin sağlayabileceği faydaları en üst düzeye çıkarabilir. Seanslarınızın buna göre ayarlanabilmesi için tıbbi geçmişiniz, testler, tedaviler ve diğer ilgili bilgileri mutlaka masaj terapistinizle paylaşın.

Comments


bottom of page