top of page

Masaj Uygulamasında Kullanılan En Etkili Teknikler


Masaj Uygulamasında Kullanılan En Etkili Teknikler

Masaj uygulamasında kullanılan en etkili teknikleri ağrılarınızı azaltmak, yorucu bir gün geçirdikten sonra rahatlamak, zor ve stresli günlerde kendinizi dinlendirmek için kullanabilirsiniz.  • Yoğurma

Vücudun çeşitli bölgelerine başparmaklar veya avuçlar ile baskı uygulayarak gerçekleştirilir. Kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olan bir uygulamadır. Yoğurma işlemine verilen teknik isim petrisajdır.


Yoğurma, masaj eğitiminde öğretilen ilk tekniklerden biridir ve diğer tekniklere göre biraz daha kolay öğrenilir. Bu teknikte cilde ve kaslara uygulanan basıncın hızı ve yoğunluğu da öğrenilmesi gereken önemli faktörlerden biridir.


Masaj uygulaması yaparken ne kadar basınç ve hız kullanılacağını öğrenmenin bir yolu, masaj hizmeti alan kişiye tercihlerini sormaktır, aksi takdirde masaj yaparken nasıl tepki verdiğine göre basıncı ve hızı ayarlayarak da öğrenilebilir.


  • Sıvazlama

Bu yöntem masaj terapistleri tarafından oldukça yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntemdir. Bu teknikte, eller vücut üzerinde kayarken düz konumda olmalıdır ve daha kolay uygulanabilmesi için aromatik yağlar veya kremler kullanılabilir.


Sıvazlama diğer bir isimle öfleraj, rahatlamayı sağlamak için genellikle masajın başında ve sonunda uygulanır. Buradaki amaç uygulanacak diğer yoğun teknikler için kasları gevşetmek ve vücudun çeşitli bölgelerinde kan dolaşımını arttırmaktır.


Bu teknikte eller düz konumdayken vücuda hafif ve yatıştırıcı vuruşlar uygulanır. Cilde nazikçe masaj yapmak için dairesel hareketler uygulanabilir ve masaj müşterisi isterse basıncı artırabilirsiniz. Daha sert basınçla uygulandığında bu teknik vücuttaki kas düğümlerini ve gerginliği gidermek için etkili olabilir. İsveç masajı gibi masaj türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Evde Masaj

  • Ovma

Ovma tekniği basınç uygulayarak dairesel bir şekilde başparmakların kullanılmasıyla uygulanır. Bu teknik vücuttaki kan dolaşımını tetiklemek, kas ve eklem ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.


Başparmaklar ile ovma tekniği uygulanırken vücudun belirli bölgelerini, özellikle kasların sert olduğu veya eklemlerin ağrıdığı yerleri tedavi edilir. Daha sert bir basınç uygulandığında kas dokularının derin katmanlarındaki rahatsızlığı gidermek için derin doku masajında uygulanan bir teknik olarak da kullanılabilir.

  • Vurma

Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak için kullanılan en iyi masaj tekniklerinden biri olduğu için spor masajında hafifçe vurma tekniği olarak uygulanır. Bu masajda, masaj terapisti vücudun çeşitli bölgelerine, özellikle sırt, uyluk ve kalçalara etki etmek için ellerini hızlı bir şekilde kullanır. Vurma tekniğini kullanılırken önemli olan hızlı bir şekilde ritmik olarak vuruş yapmaktır.

  • Titretme

Bu teknikte, elleri geniş bir alanda kullanarak bir titreşimi taklit eder gibi kaslar oldukça hızlı bir şekilde sallanır. Vücuttaki kaslar ve sinirler için yatıştırıcı olan bu teknik çok fazla baskı gerektirmez. Birçok terapist tarafından yara dokusunun etrafına ve üzerine masaj yapmak için önerilir.


Yukarıdaki tekniklerin hangisi uygulanırsa uygulansın, bir masaj terapisti masaj uygulaması esnasında masaj hizmeti alan kişinin acı çekmediğinden emin olmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu, müşteriyle doğrudan iletişim kurmaktır.

Comments


bottom of page