top of page

Masajın Kan Dolaşımına Etkileri


Masajın-Kan-Dolaşımına-Etkileri

Yetersiz Egzersiz


Uzun süre boyunca sabit pozisyonda çalışan masa başı hayatı ile dolaşım sisteminin ihtiyaç duymuş olduğu doğal hareketlerden mahrum kalırız. Kan dolaşımına olumsuz etkilerin başında gelen oturma bozuklukları, yetersiz egzersiz ile birleştiği zamanda, sağlık problemleri kendini göstermektedir. Düzenli olarak egzersiz yapan bireylerde dahi masaj uygulamasının ihtiyaç olduğunu benimseyen sporcularla artık spor salonlarında da masaj koltuğu kullanımı da artmıştır.


Stres


Nedeni her ne olursa olsun, maruz kaldığımız stresle özellikle boyun ve omuz bölgesindeki kaslarımız gerilmektedir. Bazen el ve kollarda uyuşma olarak kendisini gösteren diğer etkileri de cabası. Boyun bölgesinin beynimize kan pompalayan damarlar için hassas bir önemi de vardır.


Masajın vücut için olumlu etkilerinin başında lenf sıvısının akışında sağlanan kolaylık gelmektedir. Masaj uygulamasının vücut için önemli etkileri bulunur ve bu etkiler aşağıdaki gibidir:


Kan Dolaşımı


Yeterli olmayan egzersiz, stres, dar kıyafet ve sertleşen damarlar ile baş eden dolaşım bozuklukları, kol ve bacaklarda uyuşma, hemen yorulma, iştah kaybı, hafıza kaybı, cilt kuruluğu gibi pek çok sağlık problemine neden olabilmektedir. Kan dolaşımının tedavisinde doktorlar bireylere düzenli masajlar önerebilmektedir.Damar Sertleşmesi


Vücuttaki kan dolaşımının zayıflamasındaki en önemli etkenlerin başında yer alır. En belirgin kan dolaşım bozukluğu da bacak ve kollarda kendini belli etmektedir. Masaj uygulamalarının olumlu etkisi ile metabolizma içerisinde hareketlilik yükselir. Masaj uygulamsının kan dolaşımına olumlu etkisinin yanı sıra damar sertleşmesinden kaynaklı olan ağrı ve uyuşma da etkisini azaltmaktadır.


Masaj Uygulamalarının Etkisi


Gerginliği bölgesel ve yoğun masaj ile giderilmeye çalışmak başka ağrı ve olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Bu nedenle masaj koltuğu terapi programlarının bireye ve bireyin metabolizmasına uygunluğu gibi özellikler aranmaktadır. Masaj uygulamasının yararları ve olumlu etkisinin arttırılabilmesi adına masaj koltuğu terapi programları hassas ve belirli ölçülerde tasarlanmaktadır.


Bütün vücuda ve çeşitli bölgelere aynı anda uygulanan masaj ile olumlu etkiler amaçlanmaktadır. Bu sayede gerginlik ve ağrı hissedilen hassas boyun bölgelerine uygulanan masaj uygulamalarının etkisi ve baskı düzeyi de çok fazla önem taşımaktadır.


Masaj Terapisi Seans Düzeyi Programlama


Aşırı ve bilinçsiz baskı, basınç ile oluşacak negatif etkiyi ortadan kaldırmak ve teknolojiyi olumlu faydaları ile piyasaya sürmek masaj koltukları üreticilerinin de ilk görevidir. Yıllar içinde edinmiş olunan bilgi ve tecrübelerden olumlu etkilerinin yansımaları, müşterilen memnuniyeti ile rahatlıkla anlaşılmaktadır.


bottom of page