top of page

Masajın Sporcu İçin Önemi


Masajın Sporcu İçin Önemi


Masaj bütün insanlarda hafifletici ve rahatlatıcı bir etki yaratır. Günlük stresi, gerginliği atmak için, yorgunluğu gidermek için, rahat bir uyku çekebilmek için masaj mükemmel bir yöntemdir. Ama bu durum sporcu olan kişiler için önemini daha da arttırır.


Çünkü spor yapan bireyin kasları diğer kişilere göre daha çok kasılır ve aktif sporcu ise, her gün antrenman yapılması gerekiyorsa bir sonraki gün antrenmana daha sağlıklı katılmak adına masaj mükemmel bir dosttur. Sporcular için spor masajı uygulanması daha uygundur ve bunu normal masaj uygulamasından ayıran özellik uygulanan ritmik hareketlerin ve pres şiddetinin çeşitli olmasıdır. Spor masajı uygulamaları çoğunlukla bölgesel uygulanır.


Fakat birkaç günlük dinlenme var ise onun öncesinde bütün vücut masajı da yapılabilir. Spor masajı uygulamasında asıl amaç, kasların kasıldıktan sonra daha çok ağrı oluşan alandaki kaslara yoğunlaşarak bu kas gruplarının en derinine inerek, derin masaj uygulamaktır.


Bu sebeple klasik masaj uygulamasına göre daha serttir. Spor masajı özellikle müsabaka dönemlerinde olan sporcular adına çok önemlidir. Çünkü bu sporcular hemen hemen her gün antrenman yapmak zorundadır ve haftada en az bir kere müsabakaya çıkar. Yoğun antrenman temposundan sonra müsabakaya daha sağlam kaslar ile çıkmak için masaj şarttır.


Masajlar müsabaka öncesi, müsabaka esnası ve müsabaka sonrası olarak üç grupta incelenebilir. Müsabaka öncesi masaj, bu masaj kendi arasında da ikiye ayrılır. Birincisi müsabakadan bir önceki dün uygulanan masaj uygulamasıdır. Diğeri ise müsabakadan en fazla yarım saat önce yapılması gereken masaj uygulamasıdır.Bir önceki gün uygulanan masaj, sporcunun hafta boyunca yapmış olduğu antrenmanlar sonrası müsabaka gününe daha sağlam bir beden, vücut ve daha düzgün bir psikoloji ile uyanması adına yapılır ve çoğunlukla kadroda olan bütün oyunculara uygulanır.


Müsabakadan yarım saat önce uygulanan masaj kaslarında daha önce sakatlık yaşayan ya da ağrısı olan sporculara uygulanır. Bu masaj uygulamasında çoğunlukla ağrı kesici kremler kullanılır. Bu spor masajı sporcunun mas sırasında kaslarının etken yorulmasını önler ve müsabakayı daha da sağlıklı tamamlamasını sağlar. Bu sporculara maçtan hemen sonra buz terapisi uygulanmalıdır.


Müsabaka esnasına masaj, bu masaj çoğunlukla kramp masajıdır ya da kısmi kas spazmı yaşayan sporcuya uygulanır. Bu masaj bel, baldır ve sırt kaslarına çoğunlukla uygulanır. Çünkü müsabaka esnasında sıkıntı yaşanabilecek kas grupları çoğunlukla bunlardır. Müsabaka sonrası masaj, müsabakadan yarım saat önce masaj uygulanması gereken kas gruplarında ağrı hisseden sporculara müsabakanın hemen ardından uygulamanız gerekir bu masajı.


Çoğunlukla bu masaj uygulamasından önce buz presi uygulanır ve ağrı olan alan soğuk ile rahatlatıldıktan sonra ağrı kesici ve kas gevşetici krem ile bu sefer çok derin olmayan daha da yüzeysel masaj uygulanır. Bu masaj sporcunun maçtan sonra kaslarının kasılmasını önler ve olası bir sakatlık riskini de azaltır.


Müsabaka vakti dışında sporcuların bir de sezon öncesi kamp dönemleri bulunur ve bu dönemler çoğunlukla en ağır antrenman programlarının uygulandığı dönemlerdir. Ağır antrenman sonrası neredeyse bütün sporcuların masaj ihtiyacı vardır. Bu kamp döneminde sakatlık riski de oldukça fazladır bu sebepten bu dönemde masaj uygulamasının önemi çok çok fazladır.

Comments


bottom of page