top of page

Masajın Tarihsel Geçmişi


Masajın-Tarihsel-Geçmişi

Masaj uygulamasının tarihte ortaya çıkarılan ilk tekniklerinin M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmış olduğu, Hindistan ve Çin’de uygulandığı bilinmektedir. Masaj konusunda ilk yazılı olan kaynak bulgusu ise eski Yunanda ele alınıp yazı diline dökülmüştür. Eski Yunan’da Massein kelimesi yoğurmak anlamını taşımaktadır. Masaj uygulamasının temel işlemi yoğurmadır. Yani günümüzdeki masaj sözcüğünün temeli de Eski Yunan’a aittir.


O zamandan günümüze masaj, gündelik yaşamda gevşeme ve rahatlama amacı ile uygulanmış bir yöntemdir. Masaj uygulamasının tedavi edici özelliği de bulunmaktadır. Kas rahatsızlıkları, hastalıkları çeşitli eklem ağrıları için türlü masaj metotları vardır. Eski Yunan’dan başlayarak, Roma imparatorluğu döneminde de özellikle olimpiyat oyunları olmak üzere her çeşit spor karşılaşmaları esnasında da masaj uygulamasından faydalanılmıştır.


Gladyatör dövüşlerinde dövüşçüler masaj ile ovulurdu. Olimpiyat oyunlarında da o dönemlerde sporcular karşılaşma öncesinde hazırlayıcı yağ denen zeytinyağı temelli yağla ovulurdu. Günümüzde yaygın bir şekilde bilinen ve uygulanmakta olan klasik masaj, Rus - İsveç masajıdır. Rus - İsveç masajı, 19. Yüzyılın başlarında şekillenme başlanmış ve yüzyılın sonlarında da bu masajın detaylı tanımlamaları yapılmıştır.


Günümüzde masaj uygulamasının tekniklerinin temeli şu manipülasyon tekniklerine dayanır; Öfleraj, friksiyon, petrisaj, perküsyon ve vibrasyon olarak sınıflandırılan temel masaj manipülasyonları. Bu saydığımız masaj manipülasyonları geçmişten günümüze. denk geliştirilerek başta teknik yönden olmak üzere ilerletilmiştir. Rus - İsveç masaj uygulaması denilen klasik masaj, diğer bütün masaj tekniklerinin de temelini oluşturmaktadır.Rus - İsveç masaj uygulaması ve diğer batı tekniklerinin de yanı sıra doğudaki masaj uygulamaları olan uzakdoğu kökenli masaj uygulamaları ise batı tekniğinden çok ruh - beden - düşünce üçgenindeki beraberliği korumaya yönelik çok daha spiritüel özellikleri öne çıkartan uygulamalar olarak binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Özellikle kullanılan aromatik yağlarla vücutta, bedende dokunma etkisine ek olarak koku ile de etki yaratma düşüncesi ağırlık kazanmaktadır.


Masajı Türkiye’de gelişmiş alt yapı ve teknik seviyedeki gerçek spa yani, Latince de sanus per aquam ve Türkçe: Su ile gelen sağlık, kültürü kaplıcalar ve Türk hamamları ile büyük bir ölçüde oturmuş, kendine özgü nitelikleri bulunan ayrıcalıklı olarak bir konuma sahip olan bir noktaya, duruma da ulaşmıştır. Türk hamam kültürü de spa kavramını barındırmaktadır. Masaj da spa kavramının içinde yer almış olan bir olgu olarak Türk turiziminde başlı paşına prestijli bir turizm hizmeti ve sağlık hizmeti biçimindedir.

Masajın Sınıflandırılması


Aletli Masajlar


Vibrasyonlu Basınç Uygulaması: Organizma üstüne titreşim frekansının ayarlanabildiği pozitif bir basınç uygulayan aletler, cihazlardır.


Su İçi Masaj Aletleri: Günümüzde özellikle de jakuziler kullanılmaktadır. Suyun kompresörler ile hareketlendirilmesi esasına dayanır.


Osilatörler: Günümüzde daha çok spor alanlarında, salonlarında kullanılmaktadır. Geniş bir kayış yardımı ile bel ve kalça üzerinde titretme sağlanır.


Vakumlar: Sıklıkla güzellik merkezlerinde kullanılmaktadır. Vücuda yapışarak dokuları dışarı doğru çeker.

İç Organ Masajları


Kalp Masajı: Kalbin çalışmasının durması durumunda suni solunum ile beraber uygulanır.


Kolon Masajı: Karın üstüne uygulanan masaj hareketi mekanik uyarı nedeni ile refleks bir yanıt oluşturur. Bu uyarı bağırsak hareketlerini de arttırabilir.


Commentaires


bottom of page