top of page

Ruh Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Bir Araç Olarak Masaj Terapisi


Ruh Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Bir Araç Olarak Masaj Terapisi

Anksiyete ve panik atak gibi ruh sağlığı sorunları düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Fiziksel durumumuz hayatımızı doğrudan etkiler. Bununla birlikte, ruh sağlığı da hayatımızda olduğu kadar etkilidir. Kötü zihinsel sağlık, uyku ve yaralanmalardan kurtulma yeteneğiniz dahil her şeyi etkiler. Bu problemler ayrıca enerjinizi azaltır ve başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzu etkiler. Güçlü bir sosyal ağ, ruh sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Duygusal destek için bu ağlardan yararlanabilirsiniz. Masaj terapisini zihinsel sağlığı iyileştirmenin etkili bir yolu olarak öneren çalışmalar bile vardır.


Homeostaz: Denge Sanatı


Bedenlerimiz sürekli olarak içimizdeki her şeyi dar ve sağlıklı bir parametreler dizisi içinde tutmak için çalışır. Vücut ısısı, şeker ve kan basıncı, doktorların genel muayeneniz sırasında takip ettiği ölçümlerden sadece birkaçıdır. Her şey dengedeyken vücudunuzda dengededir. Virüs veya bakteri şeklindeki yabancı istilacılar vücudunuzun tepki vermesine neden olur. Vücudunuz, artan kan basıncını ve vücut ısısını içeren iltihaplanma tepkisi de dahil olmak üzere savunmaları harekete geçirir.


Ancak vücudunuzun dengesini bozabilecek tek şey enfeksiyonlar değildir. Diyetiniz ve genel fiziksel durumunuz genel sağlığınızı etkiler. Dengesiz beslenme, sağlığın bozulmasının başlıca nedenlerinden biridir. Kötü beslenme, ruh halinizi ve davranışınızı ve vücudunuzun homeostazı koruma yeteneğini etkileyebilir. Panik atak gibi fiziksel tepkiler, vücudunuzun önemli bir stres etkenine tepki verme şeklidir. Panik ataklar birkaç şekilde kendini gösterebilir. Ortak bir yol, bir panik durumuna ulaşana kadar endişenizi sürekli olarak artıran olumlu bir geri bildirim düşünce kalıbıdır.


Diğerleri, topluluk önünde konuşma veya travmatik bir olayı hatırlatan yüksek sesler gibi belirli senaryolardan veya deneyimlerden panik atak yaşarlar. Her tür dengesizlik için uygun tedavi seçenekleri vardır. Dengeyi sağlamanın terapötik ve farmakolojik yolları, diyet ve egzersize ek olarak mevcuttur. Sağlığa geri geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek farmakolojik olmayan yaklaşımlar da vardır.


Masaj

Ruh Sağlığı için Masaj Terapisi


Bir çalışmada araştırmacılar, Alzheimer kaynaklı demansı olan hastaların davranışsal ve psikolojik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için masaj terapisi de dahil olmak üzere bir dizi farmakolojik olmayan yaklaşım kullandılar. Bu çalışma önemlidir, çünkü tüm bir hastalık yelpazesinin (ajitasyondan depresyona kadar) ilaca dayanmayan alternatif yaklaşımlardan etkili tedavi bulabileceğini göstermektedir.


Ruh sağlığını geliştirmek isteyen kişiler de masaj terapisini kullanabilirler. Geleneksel Tay masajı gibi masaj teknikleri, kan akışını iyileştirmek ve bölge iltihabını azaltmak için önceki çalışmalarda gösterilen basınç ve avuç içi hareketlerini kullanır.


Ek olarak, Tay masajı, egzersiz sonrası fiziksel iyileşmeyi iyileştirmek için bir araç olarak kullanılabilir. İyileştirilmiş bir diyet ve fiziksel egzersiz ile birleştirildiğinde, masaj terapisi ruh halini büyük ölçüde iyileştirebilir, ajitasyonu azaltabilir ve genel stresi azaltabilir.

Panik veya anksiyete atakları yaşayan biriyseniz, zihinsel sağlığınız için alternatif tedaviler aramayı düşünün. Sadece uzun vadeli yaşam kaliteniz için değil, aynı zamanda fiziksel sağlığınız için de hayati önem taşımaktadır.


Comentários


bottom of page