top of page

Spor Masajının Faydaları Nelerdir?


Spor-Masajının-Faydaları-Nelerdir-?

Spor yaparken, spor yapmadan önce ya da spor sonrası yapılabilecek bir masaj çeşididir. Bu masaj uygulaması klasik olarak bildiğimiz masaj çeşidinden ayıran özellik bu sporun ritim miktarının, baskı miktarının ve süresinin çeşitli olmasıdır. Yapılacak olan spora göre masaj şekli değişmektedir ve bu masaj çoğunlukla uyarıcı hareketlerden oluşmaktadır. Masaj süresi uygulanan bölgeye, alana göre farklılık gösterebilir. Bu masaj sayesinde vücudunuzdaki, bedeninizdeki yorgunluk hissinden kurtulur. Kas gerginliği, kramp ve krampa bağlı olan kas ezilmesi, lif kopmaları gibi tehlikelerden korunursunuz. Kan dolaşımını hızlandırarak size enerji verecek olan gıdaların dokulara daha basit ve hızlı ulaşmasına imkan sunar.


Kalp ritmini ayarlayıp dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına olanak sağlar. Bedensel rahatlamanın yanı sıra ruhsal rahatlama da sağlayarak bireyin sakinleşmesini sağlar ve miskin olan bedeni, vücudu zindeliğine kavuşturur. Spor masajı uygulamasının pek çok etkisinden bahsettik ve bu etkileri göz önünde bulunduracak olursak spor masajı yapmamızın pek çok sebebini sayabiliriz. Hepsini sayamasak da en azından en önemlilerine değinmek isteriz.Mesela spordaki başarıyı olumlu yönde etkiler ve spor yapan bireyin mücadeleden önce daha iyi bir başlangıç yapmasına olanak tanır. Bu şekilde mücadeleye başlamış olan bir sporcunun mücadele esnasında psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Mücadele sırasında oluşabilecek sakatlıkları da engeller. Sebeplere baktığımız zaman bir sporcu için en önemli noktalara değindiğimizi de fark etmişsinizdir. Genel olarak spor masajının yararlarından bahsetmiştik şimdi bunlara daha detaylı bir şekilde göz atmamız gerekir ise spor masajının yararlarını şu şekilde sıralayabilir;

  • Sinir ve kas ağrılarını azaltır.

  • Egzersiz yaparken gerginlik ve huzursuzluk hissinden kurtarır.

  • Yaraların veya incinmelerin kısa sürede iyileşmesini sağlar.

  • Kas sıkımasına da engel olur.

  • Tedavi sürecini en aza indirger.

  • Bedensel stresi de azaltmakta faydalıdır.


Kısacası spor yapmadan öncesinde sizi spora en elverişli hale getirir, spor yaparken en rahat şekilde spor yapmanızı sağlar ve spordan sonra yorulan bedeninizi, vücudunuzu gevşetip rahatlamasını sağlamaktadır. Bunlarda bir sporcunun spor yapmak adına en çok ihtiyacı olan koşullardır. Aksi takdirde her spordan sonra hamlanmış bir vücut ile günlerce miskin bir şekilde yatabilirsiniz.

コメント


bottom of page