top of page

Kendi Kendine Rahatlatıcı Masaj Nasıl Uygulanır?


Kendi-Kendine-Rahatlatıcı-Masaj-Nasıl-Uygulanır-?

Masaj hizmeti alacak vaktiniz, imkanınız olmayabilir ama birkaç dakika kadar kendi kendinize masaj uygulayarak stresinizi azaltabilirsiniz. Masaj yaptırma imkanınız yok ise üzülmeyin. Kendi kendine masaj uygulayarak ve bunu günlük olarak tekrar etmek dahi fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlamak adına etkilidir. Kas gerginliğini geçirerek, hem uzun süre oturmanın ya da fiziksel işlerde çalışmanın hem de stresin etkilerini de azaltabilirsiniz. Psikologlar aracılığı ile yapılan bir çalışmaya, araştırmaya göre, yalnızca on dakikalık bir masaj uygulamasının bile fizyolojik ve psikolojik rahatlamaya büyük etkileri bulunuyor.


Kendi Kendine Masaj Uygulamanın Püf Noktaları Nelerdir?


Kendi kendine masaj uygulamadan önce, mümkünse kaslarınızı ısıtın. Bu prensibe bakıldığında duştan sonra kendi kendine masaj uygulamak da iyi bir fikir gibi görünebilir. Fakat duşta ısınan kaslarınızı açık bırakarak masaj uygularsanız, üşütme nedeniyle kas spazmı artabilir. Bunun yerine, önceden ısıtılmış olan bir havluyu birkaç dakika kadar kaslarınız üstünde tutmak kaslarınızın ısınmasını ve masajın da etkisinin artmasını sağlayabilirsiniz.Kendi kendine masaj uygulamanın pratik yollarından biri, foam roller ve benzeri masaj köpüklerini, bunların yanı sıra tenis topu ve benzeri büyüklükteki topları ayağınızın altında ya da duvara yaslanarak sırtınızda kullanmanızdır. Bu tarz yardımcı araçları kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, masaj uygulamasını etkisini arttırma amacı ile fazla bastırmamak olmalıdır. Unutmayın, bastırmak daha etkili olmak yerine kasın daha da fazla spazma girmesine neden olabilir. Kasın tam üstünde değil, kemiğe bağlandığı noktaya hafif baskılar uygulamak, ileri - geri hafif hareketler ile kas üstündeki dokuyu hareketlendirmek etkili ve güvenli bir masaj uygulaması için daha da uygundur.

Ağrılı Yerlerin Üstüne Gitmeyin


Yukarıda anlatılmış olan prensiplere benzer bir şekilde, ağrıyan kaslar üstüne bası vermek, sert masaj teknikleri ve fazla basınç uygulamak evde kendi kendine masaj uygulamanın yarardan çok zarar getirmesine neden olabilir. Fazla bastırmak, yarardan çok zarar getirebilir. Bunun yanı sıra uzun süredir geçmeyen ağrılarınız var ise, ağrının nedeninin öğrenilmesi ve bütün sistem ele alınarak tedavi edilmesi adına bir fizik tedavi uzmanına başvurmak en uygunu olur. Vücuttaki kas ve iskelet sisteminde, kaslar birbirine oldukça özel bir şekilde bağlıdır.

Ağrıyı geçirmek adına ağrıyan alana bağlı farklı kas grupları ve vücudun çeşitli bölgeleri üstünde çalışmak gerekebilir. Manuel terapi gibi fizik tedavi yaklaşımları, bireye özel şikayetlere göre uygulamalar sağlar. Strese ve yorgunluğa bağlı hafif ağrılar için evde kendi kendinize masaj yapmak iyi sonuç verse de incinme, fibromiyalji ve geçmeyen ağrılar adına tıbbi yardım almakta yarar vardır. Kalp, tansiyon ve dolaşım rahatsızlıkları var ise masaj uygulamasının riskli etkilerinden kaçınmak adına mutlaka doktora danışmanız gerekir. Bir hatırlatma daha: Masaj uygularken kullanacağınız kol ve el kaslarınızı fazla sıkmamaya dikkat edin.bottom of page