top of page

Masajda Kullanılan Maddeler Nelerdir?


Masajda-Kullanılan-Maddeler-Nelerdir-?

Masaj için kullanılan ara maddeler kaygan maddelerdir.

Masörün ya da masözün eli ile partnerin derisi arasında olabilecek rahatsız edici olan sürtünmeyi önler ve masajın duyusal olarak yönünü güçlendirir. Klasik masajda kullanılan yağlar hareketlerin daha kolay ve peş peşe uygulanması için kolaylık sağlar. Bir takım aromatik maddeler ile aynı zamanda cildin beslendiği de iddia edilmektedir. Bazı otoriteler hiçbir madde olmadan kuru masaj uygulamanın daha iyi olacağını öne sürmüşlerdir. Fakat bugünün klasik masaj uygulamasında uygun olan ara maddenin faydasına inanılır. Çok aşırı yağ ile uygulanan masaj ellerin kaslar ile olan temasını zorlaştırır, dokular iyi kavranamaz. Eller yalnızca deri üstünde kayar. Oysa bilindiği gibi masajın daha etkili olabilmesi adına kas ve tendonların hareketlendirilmesi gerekmektedir.


Bu nedenle örneğin sabun ile masaj uygulanamaz. Yetersiz yağla uygulanan masajda ise rahatsız edici sürtünme dışında özellikle de kıllı vücut kısımlarında kıl dibi iltihapları da gelişebilir. Eğer böyle bir sonuç doğmuş ise masaj seansının tekrarı kıl diplerinin iyileşmesinden sonrasına bırakılır. Kıllı alanlarda daha çok yağ kullanılarak, bu tür sağlık problemlerinin meydana gelmesi önlenebilir. Uygulama esnasında terapist yağı önce kendi eline döker ve sonra gelen öfloraj tekniği ile bölgeye yarar. Böylelikle yağın yoğunluğu ve miktarını daha da kolay belirleyebilir. Yağlar ısıtılarak kullanılır ise partnerde memnuniyet yaratır.

Yağlar özellikle kuru deriler için yağlı ara maddeler faydalıdır. Bilinen bitkisel yağların da yanı sıra mineral yağlar, fıstık yağı, bebek yağı, kakao yağı vb. Kullanılabilir. Kullanım kolaylığı olan kold kremler de tercih edilebilir. Vazelin ise en çok kullanılan ara maddedir. Deri beslenmesinin gerektiği konularda ya da yanıkların neden olduğu skor dokularında erime noktası yüksek olan kakao yağı kullanılabilir.Terapistin yağ seçerken göz önünde tutması gereken noktalar vardır. İnsanların masaj yağlarından beklentileri çok fazla yüksektir. Kozmetik sanayi ve hatta ne yazık ki tıbbi sanayi bu boşluğu doldururken etik kuralları bir yana bırakmaktan da çekinmemişlerdir. Fakat bir terapist yağ seçerken keramet ve sihir aramaktan çok daha gerçekçi kıstaslara gereksinim duyarlar.

Terapist şunlara dikkat etmelidir;

  • Yağın kayganlığı uzun sürmemelidir.

  • Kullanılacak yağ hoş kokmalıdır.

  • Deriye zarar vermemeli ve anti-alerjik olmalıdır.

  • Kolay temizlenebilir olmalıdır.

  • Ekonomik olmalıdır

  • Ambalajı, rahat kullanıma izin verilmelidir.


Pudra: talk pudrası nemli ya da alerjik derilerde kullanılan bir diğer ara madde arasında yer alır. Fakat deri gözeneklerini kapattığı ve deri solunumunu da engellediği gerekçesi ile aranan bir madde değildir.


Sporda hazırlık masajında ısıtıcı pomat, fransız konyağı, sabun gibi hiperemiye neden olan maddelerin kullanımı çok anlamsızdır. Uygun da değildir. Fakat yumuşak doku tedavilerinde hiperemiye sebep olan pomatlar gerekli ise kullanılabilir.Comments


bottom of page