top of page

Masajın Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak Etkileri


Masajın-Kendinizi-İyi-Hissetmenizi-Sağlayacak-Etkileri

Masaj kelimesi, Arapçada dokunma anlamına gelen mass ve Yunancada da yoğurma anlamı taşıyan massein kelimelerinden türemiştir. Masaj, kaslar, deri, iç organlar, metabolizma, lenf sistemileri ve dolaşım sistemlerinin çeşitli ovma teknikleri ile tedavi amacıyla uygulamasını sağlama yöntemidir.


Yani sanılanın aksine sadece keyif ve lüks değil, tıbbi tedavi ve ihtiyaç amacı ile gerçekleştirilir. Masajla yumuşak dokular uyarılır, bu da psikolojik ve vücutta fizyolojik anlamda olumlu etkiler sunar. Bunun yanı sıra vücut yüzeyinde de bir rahatlama ve bakım sağlanır. Bu yazımızda, yararları saymakla bitmeyen masaj uygulamasının kendinizi iyi hissetmenize neden olacak etkilerine yer verdik. İşte masaj uygulamasını bir ihtiyaç olarak görmeniz gerektiğini söyleyen o etkiler;


1. Masaj esnasında kan dolaşımı artar, bu da pek çok rahatsızlığın kendiliğinden iyileşmesini, giderilmesini sağlar.


Masaj esnasında artan kan dolaşımı, insan vücudu, bedeni için son derece faydalıdır. Çünkü artan kan dolaşımı sayesinde organlara ve dokulara taşınan kan, buna bağlı olarakta taşınan oksijen çoğalmaktadır. Bu durum hem bir çok rahatsızlığın iyileşmesine hem de vücudun, bedenin zararlı maddeleri daha az üretmesine yardımcı olur.


2. Masaj, lenf dolaşımını düzenler ve vücutta detoks etkisi yaratır.


Masaj esnasında belli bölgelere uygulanan bası sayesinde, lenf dolaşımı düzenlenir. Bu da dokularda birikmiş olan zararlı maddelerin kolayca atılmasına yardımcı olur. Cilt altında birikmiş olan ödem ve toksik maddeler, masaj yardımı ile o bölgeden, alandan uzaklaştırılırlar. Bu yönü ile masaj, vücutta bir detoks etkisi yaratmaktadır.


3. Masaj, belli hormonların salınımını arttırır.


Masaj uzmanlar aracılığı ile uygulandığında bilinçli bir şekilde vücuda yapılan bası yoluyla, vücuttaki bazı hormonların salınımını da arttırır. Bu da türlü rahatsızlıkların iyileşmesine katkı sağlar. Çünkü bu salınımı artan hormonlar, rahatsızlığın bulunduğu organda düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bu da türlü hastalıkların, rahatsızlıkların tedavisi anlamına gelmektedir.4. Masaj, kaslardaki gerginliği belirgin bir biçimde azaltır.


Masaj, kasların arasında yer alan ve lenf damarlarında bulunan sıvının akışkanlığını daha da kolaylaştırır. Bunun yanı sıra aşırı gergin olan kasların gerginliğini azalttığı, yapılan araştırmalar ile de kanıtlanmıştır. Stres, çeşitli rahatsızlıklar, hastalıklar gibi farklı sebeplerle gerginleşen kaslar, vücutta ağrıya sebep olduğu için masaj kasların gerginliği azaltarak kişinin belirgin bir şekilde iyileşmesini sağlar.


5. Masaj, yorgunluğun giderilmesinde ve motivasyonun da artmasında etkilidir.


Masaj, son derece sağlıklı bir uygulama, yöntemdir. Bu sebepten bireyin yorgunluğunu ve gerginliğini giderir. İş yapma isteksizliği, olumsuz düşünceler gibi pek çok psikolojik semptomun ortadan kalkmasına da yardımcı olur.


6. Masaj, tek bir bölgeden, alandan başlayarak bütün vücutta olumlu fizyolojik etkiler yaratır.


Masaj, sinirlerin ve damarların uyarılmasını sağlayarak hücresel faaliyetleri arttırır. Dokuların beslenmesini ve daha fazla oksijen ile zenginleşmesini sağlar. Metabolik atıkların da daha hızlı bir biçimde dokulardan uzaklaştırılmasına katkıda bulunur. Deri parlaklığını ve gerginliğini arttırır. Bütün bu fizyolojik etkiler sayesinde, insan vücudunu, bedenini yatıştırır ve huzur veren bir etki sunar.


Masaj uygulamasının kendinizi iyi hissetmesine neden olacak bütün bu olumlu etkilerini en iyi şekilde yaşayabilmek adına, mutlaka alanında uzman, profesyonel, işinin ehli olan terapistler ile çalışmalısınız. Masoz.net te bulunan bireysel terapistler, alanında uzman olup, stres ile vedalaşmanız için sizleri bekliyor. İhtiyacınıza yönelik masaj çeşidini profesyonel terapistler aracılığı ile evinizde dahi alabilirsiniz. Harika bir masaj deneyimi yaşamak ile birlikte, stresten, gerginlikten, bölgesel ağrılardan kurtulabilir, daha sağlıklı, daha zinde bir yaşam sürdürebilirsiniz.Comentários


bottom of page