top of page

Vücuttaki En Etkili ve Faydalı 5 Masaj Noktaları


Vücuttaki-En-Etkili-ve-Faydalı-5-Masaj-Noktaları

Vücudun belli bölgelerine uygulanan sert basınç ve baskıya masaj denir. Masaj özellikle kas kasılması gibi durumlarda, sinir dolaşımını daha da rahatlatmak için uygulanır. Bunun için özel dersler verilir. Çünkü yanlış uygulanacak bir masaj bireyin hayatını ciddi tehlikeye ve sağlık problemlerine sokabilir. Felç, yanlış baskı ve hareket sonucu gibi kas yırtılmalarını da meydana çıkartabilir. Fakat doğru masaj ile de vücudu gevşetip, rahatlatabilir.


Gün boyu daha sağlıklı, daha zinde hareket etmenizi sağlar. Hareketsizlik sonucu sinir ve kas damarlarının ya da vücuttaki sıvı belirli bölgelerde toplanır. Bu bölgeler şiddetli ağrılara sebep olur. Aynı zamanda da stres, depresyon ve sinirliliği arttırır. Belirli hareketler ile günlük yaşamsal kalitenizi arttırabilirsiniz. Bunun için lavanta, nane yağı gibi rahatlatıcı yağlardan da faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda bu masaj uygulamalarını sıcak sudan kaynaklı buhar dolan banyoda da yapmanızda fayda var.


İnsan vücudu birbirine bağlı bir sinir yumağı gibidir. Bu sinir ağının belirli noktalarını uyararak bazı sıkıntılarınızdan kurtulmanız mümkün. Baş ağrısını geçirmek adına ellerinizdeki bir bölgeye masaj uygulamak yeterli olduğunu söylersek merakınız daha da artar değil mi? O zaman o noktaların bazıları neler? Faydalı masaj noktaları neler? Öğrenmeye ne dersiniz?


Parmak Arası


Başımız ağrıdığında çoğumuz ağrı kesici içip geçmesini ya da şakaklarımızı ovalayıp geçmesini bekleriz. Özellikle de çok çalışmak ve strese bağlı olarak ağrılarda ellerimizin başparmak ve işaret parmağı arasında yer alan yumuşak alanın tam ortasına bir dakika kadar masaj uygulamak iyi gelebilir. Bu masaj uygulaması 5 er dakikalık aralar ile tekrar edilebilir.Avuç İçi


Çoğunlukla fenalaşan bireylerin yanında ellerini ve bileklerini ovalayan kişileri mutlaka görmüşsünüzdür. Bu bilgi çok eskilerden beri uygulanır ve bilinir. Özellikle de kadınlarda daha hassas olan avuç içi bölgesine uygulanan masajların sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğu da biliniyor. Ağrıyan herhangi bir yerinize avuç içiniz ile dokunduğunuzda dahi ağrınızın bir miktar azaldığını fark etmişsinizdir. Bunun sebebi elinizin bu alanı bütün sinirlerin de kesiştiği noktadır.


Uyku Noktası


Uykusuzluk çektiğiniz bir vakitte masaj uygulayarak bu probleminizden kurtulabileceğiniz başka bir noktamız daha bulunuyor. Ayak tabanımızın tam orta bölgesine 30 saniye kadar yumuşak bir masaj uyguladığınızda vücudunuzun rahatladığını ve gevşediğini gözlemleyebilirsiniz. Bu masaj uygulaması size bir başkası tarafından yapılıyor ise kısa bir süre sonra gözlerinizin kapanmasına da engel olamayabilirsiniz.


Isıtma Noktası


Üşüdüğünüzde istemeden ellerimizi yumruk şekline getiririz. Bunun sebebi aslında parmakların ucunu sıkmak içindir. Bunu yapınca uyarılmış olan sinirler vücut ısımızın artmasına sebep olur. Kan akışının hızlanmasına da sebep olan bu küçük masaj uygulamaları önemli bir toplantı veya konuşma öncesinde uygulanabilir. Yumruklarınızı yaklaşık 5 dakika boyunca defalarca sıkıp bırakın, hem stresli durumlara daha hazır olur hem de rahatladığınızı hissedeceğinizi göreceksiniz.

Yüzük Parmağı Noktası


Yüzük parmağının uç boğumunun avuç içi tarafına uygulanan hafif masaj uygulamlarının rahatlatıcı, gevşetici bir etkisinin olmasının yanı sıra cinsel uyarılmaya da yol açan bir tarafı vardır. Yüzyıllardır evliliklerde yüzüğün takıldığı ve kutsandığı parmak olmuş olması da bu bilgiyi doğrular niteliktedir.


Comments


bottom of page